PinnerTest Neden En Doğru Gıda İntoleransı Testi?

Dünyanın En Gelişmiş Teknolojisi Pinnertest’te!
Pinnertest gıda intoleransı tespit yöntemleri arasında en yeni ve en gelişmiş olan microarray+ teknolojisini kullanır, bu sayede en doğru sonuçlara ulaşır.
Vücudumuza zarar verebilecek hatta kilo problemlerinizin sebebi olabilecek yiyecek ve içecekleri tespit eder.
Microarray+ Teknolojisi
Besin proteinlerinin bir besin üzerine fikse edilip numunenin o bölgede çalışılmasını sağlayıp, teknisyen hatalarını minimize eden ve değerlendirmenin özel yazılımlarla yapıldığı dünyanın en gelişmiş tekniğidir. Bu teknik ile %98 oranında net sonuçlara ulaşılmaktadır.
Geçici – Kalıcı İntolerans Ayrımını Yapabilen Teknoloji Pinnertest’te!
PinnerTest Gıda İntoleransı Testi, dünyanın en gelişmiş teknolojilerini kullanır, bu sayede aktif ve pasif intoleransları tespit edebilmektedir.
Daha önceki tüm testlerde yaşanan en büyük sorun, geçici olarak oluşan intolaransların da test sonuçlarına yansımasıydı. Yani, bir gece önce çok yenilen bir gıda veya vücudun geçici olarak tepki verdiği bir gıda da test sonuçlarında görülebiliyordu.
Eskisi Gibi Onlarca Sonuca Son!
PinnerTest, son yıllarda sunulan bu teknoloji ile bu sorunu aşmış oldu ve aktif, pasif intolaransları tespit edebilir hale geldi. Eski testlerde bazen onlarca çıkan sonuçlar, bu son teknoloji ile sadece birkaç gıdaya kadar düşmektedir.Bu sayede artık çıkan sonuçlar çok daha uygulanabilir hale gelmiştir.
Eski nesil testlerde çıkan onlarca gıdayı hayatımızdan çıkarmak neredeyse imkansızdır. Oysa ki geçici – kalıcı intolerans ayrımını yapabilen Pinnertest sayesinde doğru ve uygulanabilir sonuçlar alırsınız.
Yiyecek ve İçecekler Tek Testte!
Pinnertest hem yiyecek hem de içecekleri tek seferde test eder.
Dünya üzerinde en çok tüketilen yiyecek ve içecekleri test eden Pinnertest ile intoleransınız olan yiyecek ve içecekleri öğrenebilirsiniz.
Damardan Alınan Kan Örneğine Son!
Eski testlerin çoğu damardan kan alınarak yapılıyordu, bu durum birçok zorluğu da beraberinde getiriyordu.
Gelişen teknoloji ile birlikte Pinnertest artık parmak ucundan alınan birkaç damla kanla intoleransınızı öğrenebilirsiniz.
Gıda İntoleransı Nedir?

Sağlıklı olduğunu düşünerek yediğimiz birçok gıda, vücudumuz tarafından sindirilemiyor. Bunun sonucunda birçok rahatsızlık ve kilo problemi yaşıyor olabilirsiniz. Gıda intoleransı kişiseldir ve herkes de farklılık gösterir.
Gıda İntoleransı Geçici ve Kalıcı Olabilir.
Daha önce eski nesil testlerdeki en büyük sorun geçici olarak oluşan intoleranslarında test sonuçlarına yansımasıydı. Yani birkaç gün içerisinde yeniden bir gıda veya vücudun geçici olarak tepki verdiği gıdalarda test sonuçlarında görülebiliyordu.
PinnerTest gıda intolerans testi dünyanın en yeni ve en gelişmiş teknolojilerini kullanarak geçici kalıcı intolerans ayrımını yapar ve size sadece kalıcı olan intoleransınızı raporlar.
Bazı Proteinler Amino Aside Parçalanmazsa Ne Olur?
Vücudumuzda çeşitli enzimlerin olmayışı, bağırsak florasında bozukluklar veya geçirgen bağırsak sendromu gibi hastalıklar, besinlerin bağırsakta düzgün aminoasitleri oluşturacak şekilde parçalanmasını engeller ve gıdalar kana parçalanmadan geçerler. Savunma sistemi bunlara yabancı bir madde gibi muamele yapar ve aynı bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi savunma sistemini harekete geçirir.
Bu saldırının neticesinde vücutta enflamasyonlar oluşur ve yan etkiler belirmeye başlar. Yükselen CRP değerleri en başta halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi semptomlara yol açar. Hastanın aynı gıdayı, farkında olmadan düzenli tüketmesi durumunda daha birçok kronik hastalık gelişmeye başlar., Özetle, Gıda intoleransı(besin intoleransı), kişiye özel olarak, belirli gıdaların sindirim güçlüğünü ifade eder. Gıda İntoleransı(besin intoleransı) geçici veya kalıcı olabilir.
Gıda Alerjisi ve Gıda İntoleransı Arasındaki Fark Nedir?
Gıda Alerjisi
Gıda alerjisi erişkin nüfusun yaklaşık % 2′sini etkiler ve oldukça nadirdir. Bir alerjik reaksiyon sırasında, vücudun bağışıklık sistemi ‘işgal’ edildiğine inanır ve yanlışlıkla zararlı olduğunu düşündüğü yiyeceği uzaklaştırmak için IgE (İmmünglobulin E) antikorları üretir. Bu durumda vücudun tepkisi hafif ya da hayati derecede şiddetli olarak değişebilir.
Gıda İntoleransı
Alerjinin aksine, gıda intoleransı, genelde hayatı tehdit edici olmayan, ancak birçok uzun süreli hastalığa sebep olan biyolojik reaksiyonlardan oluşur. Gıda alerjisinden farklı olarak IgE (İmmünglobulin E) antikorları değil igG antikorları üretilir. Gıda intoleransı gıda alerjisinden çok daha yaygındır ve dünya nüfusunun yarıdan fazlasını etkiler.