ÇİFTEHAVUZLAR POLİKLİNİĞİ
İntermed Beslenme ve Diyet Bölümü olarak polikliniğimizde kişiye özel beslenme planları hazırlanmakta ve düzenli takibi yapılmaktadır.
Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa!
Sağlık; fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.
Sağlığı etkileyen etmenler arasında beslenme, anne karnında başlayıp yaşamın sonlanmasına kadar devam eder ve tüm yaşam süresini etkiler.
Yeterli ve dengeli beslenme ile ömür boyunca bir çok hastalıktan korunmak ve kaliteli, uzun yaşamak mümkündür.
Beslenme düzeni henüz bebek anne karnında iken sağlıklı planlanırsa hem anne adayının genel sağlığı hem de doğacak bebeğin sağlıklı olması mümkün olabilmektedir.
Hedef; her bireyin iş ve yaşam koşullarına göre özel belirlenmiş beslenme planıyla, kişinin ömrünün sonuna kadar sağlıklı kalabilmesi için, doğru beslenerek yaşam kalitesinin artırılması ve hastalıkların oluşmasını engellemeye çalışmaktır.
Beslenme düzeni planlanmadan önce kişinin boy, kilo, beden ölçümleri, vücut kas, su ve yağ analizi yapılarak geçmiş beslenme alışkanlıklarının detayları da göz önünde bulundurulacak şekilde yeni bir beslenme eğitimi ve davranış değişikliği ekip çalışmasıyla başlatılır.
Ekip çalışmasından kasıt Danışan, Diyetisyen ve Diyet Programı unsurlarından oluşan bütüncül anlayıştır ve bu süreçte Danışana verilen psikolojik destek de, uygulanan programın benimsenmesini ve davranış değişikliği haline gelerek başarı oranının artmasını sağlamaktadır. Bu şekilde sağlığın korunması, hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar alınması ve iyilik halinin uzun süreli ve kalıcılığı mümkün olmaktadır.