Hipertansiyon Belirtileri Nedir?

Hipertansiyon genellikle hiç belirti vermeden yıllar boyu sürebilir. Belirti verdiğinde ise kalp damarlarına (kalp krizi), kalp kasına (kalp yetmezliği), beyin damarlarına (inme) ya da böbreklere hasar vermiş demektir. Tedavi edilmesi için artık çok geç olabilir. Bu yüzden 18 yaşından sonra hiçbir şikayet olmasa bile kişilerin tansiyon değerleri hakkında bilgi sahibi olması erken tanı ve tedavi için çok önemlidir.
Hipertansiyon ile baş ağrısı arasında ilişki olduğu bilgisi yanlıştır. Genellikle tansiyonu yüksek olupta şikayeti olmayanlar (ki bu hastalar benim hiç şikayetim yok, başım bile ağrımıyor derler) hipertansiyonu önemsemezler ve tedaviyi düzenli uygulamazlar. Tedaviyi kabullendikleri zaman ise çok geç olabilir.
Hipertansiyonda tanı nasıl konulur?
Yetişkinlerin kan basınçları optimal, normal, yüksek-normal ve hipertansiyon olarak dört dereceye ayrılır. Buna göre optimal kan basıncı 120/80 mmHg ve normal kan basıncı da 135/85 mmHg değerinden düşüktür. Kan basıncı düzeyi 130-139/85-89 mmHg olduğunda yüksek-normal, bunun üzerindeki değerler hipertansiyon olarak kabul edilir.
Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?
Hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıktır. Yeter ki varlığının farkına varılsın ve henüz organlara zarar vermeden tedaviye başlansın. İlaç tedavisine başlanmadan önce ilk etapta sağlıklı hayat tarzı değişikliklerine uyulması önerilir. Bu değişiklikler hem hipertansiyon gelişimini önlemede hem de tedavinin etkin olmasında son derece önemlidir. Doğru beslenme (sebze, meyve ve baklagillerden zengin kuruyemiş; balık, tavuk, yağsız et içeren , şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak beslenme tarzı), düzenli egzersiz (her gün yarım saat tempolu yürüyüş) dolayısıyla kilo kontrolü, tuz kısıtlaması (işe masalardan tuzlukları kaldırarak başlamak en kolayı), sigara kullanmamak (24 saatlik tansiyon holter takılanlarda sigara içilen zamanlarda kan basıncı değerlerinde ani yükselmeler belirgindir) hem hipertansiyon gelişimini engelleyebilir hem de kullanılan ilaç sayısını azaltır ve tedavi etkinliğini arttırır.
İlaç tedavisi: Hipertansiyon tedavisinde kullanılan birden fazla ilaç grubu vardır. Her bir grup ilaç, hastaya eşlik eden özelliklerine (hastanın yaşı, beraberinde kalp damar hastalığı, kalp yetmezliği, diyabet, böbrek yetmezliği gibi) göre hekim tarafından seçilir. Genellikle tedaviye tek ilaçla başlanmakla beraber çoğu zaman tansiyonun etkin kontrolü için birden fazla ilaç grubunun beraber kullanılması gerekebilir.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak