HPV Aşıları

HPV (insan siğil virüsü) enfeksiyonlarının rahim ağzı kanseri ile olan ilişkisi çok açık olduğundan HPV virüsüne karşı olan aşılar rahim ağzı kanserinin önlenmesi için son derece önemlidir. HPV’nin en çok siğil nedeni olan ve en çok kanser ile ilişkisi olan tiplerine karşı geliştirilmiş aşılar mevcuttur. Uzun yıllardır kullanılan ve haklarında çok fazla sayıda çaılşma yapılan aşılar son derece güvenlidir. Ülkemizde, sadece yüksek riskli HPV tiplerinden ikisi olan tip 16 ve 18’e karşı koruma sağlayan ikili, en sık siğil yapan düşük risk grubundaki tip 6 ve 11 ile beraber iki yüksek riskli tip 16 ve 18 ‘e karşı koruma sağlayan dörtlü aşı bulunmaktadır.
Amerika’da kullanımına başlanan ancak henüz ülkemizde bulunmayan 9 tipe karşı koruma sağlayan bir aşı da kullanıma girmiştir. Yakın gelecekte ülkemizde de kullanılacaktır.
  • Aşıların önerilen yapılma zamanı cinsel ilişki başlamasından öncedir. Böylelikle HPV ile hiç karşılaşılmadan aşının içerdiği HPV tiplerine karşı koruma sağlanmış olur.
  • Aşı 9-45 yaş arasındaki tüm kız ve erkekler için önerilmektedir. 11-12 yaşında uygulandığında en az 6-12 ay aralıklarda iki doz,12 yaş üzerinde eskiden önerildiği gibi 3 dozluk aşı takvimi uygulanmalıdır.
  • Cinsel ilişki başladıktan sonra da uygulanmasında sakınca yoktur.
Unutulmaması gereken en önemli şey aşı yapılmasına rağmen Smear taramalarına devam edilmelidir. Hem aşı içeriğinde olmayan HPV enfeksiyonlarının, hem de aşıdan önce karşılaşılmış HPV enfeksiyonlarının etkilerinin takibi için Smear taramaları kılavuzlarda önerildiği şekilde mutlaka yapılmalıdır.

Dr. Burçin Demirel