Polikistik Over Sendromu (PCOS)

PCOS’un en sık görülen belirti ve bulguları nelerdir?

Aşağıda PCOS’un en sık görülen belirti ve bulguları yer almaktadır.

·         Düzensiz adet kanamaları – adet gecikmesi, sıklığı azalmış fazla miktarda kanamalar, tahmin edilmeyen zamanda gelen kanamalar...

·         İnfertilite (kısırlık) – yu6infertilitenin en sık görülen nedenlerindendir.

·         Obezite- PCOS lu hastaların %80’i obezdir.

·         Şiddetli sivilcelenme, ergenlikten sonra görülen sivilcelenme ya da basit tedavilere yanıt vermeyen sivilcelenme

·         Yağlı cilt yapısı

·         Akantozis nigrikans adı verilen ciltte kahverenkli hafif kabarık alanlar

·         Yumurtalıklarda görülen çok sayıda milmetrik boyutlarda kistler

PCOS’un nedeni nedir?

PCOS’un nedeni bilinmemekle birlikte birçok farklı faktörün bereberliğinde oluştuğu düşünülmektedir. Bu faktörler insulin direnci, androjen hormonunun yükselmesi ve düzensiz adetlerdir.

İnsulin Direnci Nedir?

İnsülin direnci vücuttaki hücrelerin insülinin etkisine yanıt verememesidir. Vücut insüline yanıt veremediğinde kan şeker düzeylerinde artış görülür. Bu durum şekeri hücre içine alabilmek ve glukoz seviyesini düşürmek için insulinin daha çok salgılanmasına neden olur. İnsülün direnci Diyabet (şeker hastalığı) ve akontozis nigrikansa neden olur.

Andorojen hormonunun yükselmesinin sonuçları nelerdir?

Andorojen hormonunun normalden fazla miktarda üretilmesi yumurtlamayı (ovulasyon) baskılar ve tüylenme, kıllanma artışına neden olur.

Adet düzensizliğinin sonuçları nelerdir?

Yumurtalıklarda çok sayıda milimetrik boyutta kistler oluşur ve kısırlık gelişebilir.

PCOS’un oluşturtuğu sağlık riskleri nelerdir?

PCOS sadece üreme sistemini değil tüm vücudu etkileyen hormonal hastalıklar grubudur. Kadın için tüm yaşamı boyunca önemli birçok sağlık sorunu olasılığını arttırmaktatır. İnsülin direnci Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) ve kalp damar hastalıkları riskini arttırır. PCOS ilişkili bir diğer sorun hem diyabet hem kalp hastalıklarını ile ilişkili olan Metaboik Sendromdur. PCOS’lu kadınların endometriyal hiperplaziye (rahim iç duvarının kalınlaşması) düzenli adet gören kadınlara göre daha fazla eğilimleri vardır.  Yumurtlama gerçekleşemediğinden yumurtlama sonrası düzenli olarak üretilmesi gereken progesteron hormonu üretilememesi sonucunda rahim iç duvarını kalınlaştıran östrojen hormonunun etkisi karşılanamaz. Bu durum endometriyum kanserine zemin hazırlayan rahim iç duvarının kalınlaşmasına (endometiriyal hiperplazi) neden olabilir.

PCOS’un tedavisi var mı?

PCOS problemlerini çözmek için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavi, her kadının şikayetleri ve diğer sağlık problemlerini çözmek için, kadının gebe kalma isteğine bağlı olarak düzenlenir.

PCOS tedavisinde kombnine hormonlu doğum kontrol haplarınının kullanımı nasıl olur?

Kombine doğum kontrol hapları gebe kalma isteği olmayan PCOS lu hastaların uzun dönem tedavisnde kullanılabilr. Estrojen ve progesteron hormonu içeren kombine doğum kontrol hapları adet düzensizlikleirini ortadan kaldırır, androjen düzeylerini düşürerek kıllanma tüylenme şikayetlerini ve rahim iç duvarı kalınlaşmasını engelleyerek Endometriyal Kanser riskini azaltır.

PCOS’lu kadınlarda kilo vermenin etkisi nedir?

Fazla kilolu kadınlarda kilo kaybı çoğunlukla adetlerin düzenli olmasını sağlar. %10 luk kilo kaybı bile birçok sorunun kolesterol yüksekliği, insülin direnci, kıllanma artışı ve sivilcelenme gibi bir çok sorunun çözülmesine katkıda bulunur.

İnsulin direncini engelleyen ilaçlar PCOS tedavisine nasıl yardımcı olur?

Diyabet tedavisinde kullanılan İnsülin direncini kıran ilaçlar sıklıkla PCOS tedavisinde de kulllanılır. Bu ilaçlar vucudun insülin yanıtını arttırır. PCOS’lu kadınlarda androjen düzeylerini azalmasın ave ovulasyon gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Ovulasyonun yeniden başlaması adet düzenininın oluşmasını sağlar.