Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinit nedir?

Vajinanın enfeskyonuna verilen isimdir. Kadınların üçte birinden fazlası yaşamları boyunca en az bir kez bu şikayetle karşılaşaklardır. Kadın doğum polikliniklerinin en çok başvuru konusunu oluşturmaktadır. Tüm yaş gruplarında görülebilmekle beraber en çok doğurganlık yıllarında karşımıza çıkar.

Nedenleri Nelerdir?

Vajinada normalde bulunan ve yaşamlarını sürdüren bakteri ve mantarların dengesindeki değişiklikler vajinite neden olmaktadır. Vajinada normal bakteri dengesini bozan faktörler aşağıda sıralanmıştır.

·         Antibiyotik kullanımı

·         Gebelik, emzirme, menopoz gibi dönemlerde görülen hormonal değişiklikler

·         Vajinal duş yapmak

·         Doğum kontrolu amacıyla spermisid (sperm öldürücü jeller) kullanmak

·         Cinsel ilişki

·         Enfeksiyonlar

Vajinit tanısı nasıl koyulur?

Genellikle kadın doğum doktorunuz tarfaından yapılacak görsel muayene ile tanı koyulabilse de akıntı örneği almak, örneğin taze iken miksoskopta incelenmesi, akıntı kültürü yapılması ve gerektiğinde diğer testlerle tanı koyulmasına yardımcı olaunabilir.

Vajinit nasıl tedavi edilir?

Vajinit etkenine göre uygun tedavi seçenekleri kullanılarak tedavi edilir. Ağız yolu ile kullanılan ilaçlar, vajinaya uygulanan krem ya da fitiller tedavi için kullanılan ilaç formlarıdır.

Vajinal Mantar Efeksiyonu nedir?

Sılıkla Kandida olarak bilinen mantar türünün neden olduğu, ensık görülen vajinit şeklidir.

Vajinal Mantar Efeksiyonu neden olur?

En sık Kandida olarak bilinen mantar türü vaijnal mantar enfeksiyonlarına neden olur. Normal şartlarda vajenin doğal yapısında az miktarda bulunmaktadır. Vajenin doğal ortamı (flora) çeşitli nedenlerle değiştiğinde, bakteri mantar dengesi bozulduğunda matar çoğalır ve ortamın hakim mikroorganizması haline gelerek vajinit şikayetlerine neden olur.

Vajinal Mantar Efeksiyonu riskini arttıran faktörler nelerdir?

Bazı antibiyotiklerin kullanımı mantar enfeksiyonu riskini arttırır. Antibiyotik kullanımı ile vajinadaki mantarın çoğalmasını engelleyen enfeksiyon etkeni olmayan flora bakterileri (laktobasiller) ölür ve fırsatçı bir enfeksiyon etkeni olan mantar çoğalmaya başlar. Diyabetik hastalar ve gebelerde de mantar enfesiyonları daha sık görülür. Ayrıca bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda mantarın çoğalması daha fazla olmaktadır.

Vajinal mantar enfesiyonunun belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtidsi vulva adı verilen dış genital alanda görülen kaşıntı ve yanmadır. Vulva kızarık ve ödemli olabilir. Akıntı genlellikle beyaz, sarımsı, kesilmiş süt, kırık peynir kıvamında görülür.

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Ağızdan kullanılan hapalar ve/veya vajinal yolla kullanılan fitiller tedavide son derece etklidir. Eğer ilk kez bu şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka muayene olun. Şikayetler için herhangi bir tedavi kullandıysanız ve şikayetler gerilemediyse de mutlak kadın doğum doktorunuzla görüşün.

Bakteriyel Vajinoz nedir?

Vajende normalde bulunan bakterilerin fazlaca artmasına bakteryel vajinoz adı verilir.

Bakteriyel Vajinozun belirtileri nelerdir?

Ana belirtisini kötü balık kokusunun hakim olduğu vajinal akıntıdır. Grimsi renkte bir akıntıdır. Bazen yeşilimsi olabilir. Kaşıntı çok sık görülmez ancak akıntı çok miktarda olursa kaşıntı olabilir. Bakteryel vajınoz tedavisinde kullanılan birçok antibiyotik bulunmakla beraber sıklıklla metranidazol ve klindamisin etken maddeli antibiyotikler tercih edilir. Ağız yolu ile kullanılabildiği gibi vajinal yoldan krem ya da fitil şeklinde kullanılabilen tedavi şekilleride bulunmaktadır.

Trikomonas enfeksiyonu nedir?

Mikroskobik bir parazit olan Trichomonas vajinalis tarafından oluşturulan vajinal enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşır ve idğer CYBH’lerle beraber bulunabilir.

Trikomonas enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Saı-gri ya da yeşil renkli kötü kokulu (bozuk balık) akıntı mevcuttur. Bazen yanma, kızarıklık, ödem eşlik eder. İdrar yaparken ağrı hissedilebilir.

Trikomonas enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Genellikle etkene uygun tek doz antibiyotik tedavisi yeterli olmaktadır. Enfeksiyonun tekrarını engellemek için mutlaka eş tedavisi de yapılmalıdır.

Atrofik Vajinit Nedir?

Emzirme, menopoz gibi kadınlık hormonlarının eksildiği dönemlerde görülen, vajinal akıntıya ve irritasyona neden olan ancak bir enfesiyon etkeninin neden olmadığı, kuruluk, yanma kaşıntı gibi şikayetlerin görüldüğü bir tablodur. Tedavide vajinal krem, vajinal tablet, vajinal halka formunda estrojen hormonu içeren ilaçlar kullanılabilir. Kuruluk ve yanma nedeniyle zor hale gelen cinsel ilşkiyi kolaylaştırmak için su bazlı kayganlaştırcılar kullanılabilir.