Vajinismus tedavisi mümkün bir sorun mudur

Vajinismus

Kadının cinselliği istemesine rağmen vajina (hazne) girişinde yaklaşık ilk 3 cm’lik kısımda yer alan pelvik taban kasları ya da aşk kasları olarak tanımlayacağımız kasların tekrarlayıcı ya da sürekli bir biçimde istemsiz olarak kasılması sonucu penis-vajina birleşmesine izin vermediği, cinsel birleşmenin ağrılı, acılı olduğu veya imkansız hale geldiği bir cinsel işlev bozukluğudur

Bu istemsiz kasılmalar genellikle cinsel ilişki ile başlamakla birlikte vajene giren diğer maddelerle de oluşabilir. Tampon kullanımı, fitil kullanımı, jinekolojik muayene, eşin dokunması, kadının kendi parmakları ile dokunması, hatta bazen bunların olabileceğini düşünülmesi bile bu kasılmaları başlatabilir.

Kadın yaşadığı durumu, ilişki sırasında ‘sanki orada bir duvar var ve oraya çarpıyor’ diye tanımlar. Vajinismusu olan her kadın aynı şiddete belirti göstermeyebilir. Bazı hastalar kendi parmaklarını vajene sokabilir, tampon kullanabilir hatta jinekolojik muayene olabilir. Ancak bazıları ise cinsel ilişki olabileceği düşüncesinde bile pelvik kasların kasılmasını yaşayabilir. Panik atak benzeri belirtiler gösterebilir. Bacaklarını kapayabilir, tüm vücudunu kasabilir, eşini itebilir, ağlama krizlerine girebilir.

Vajinismus, öğrenilmiş bir reflekstir. Aslında bir korku ve koruma reaksiyonudur. Cinsel ilişkiye karşı bilinç dışı öğrenilen korku dolu bu refleks yanıt vajinal kasların kasılması şeklinde gelişmiştir.

Unutulmamalıdır ki vajinismus sıklıkla genital organların fiziksel anormalliklerinden kaynaklanmaz. Yani hasta olan organ vajina değildir. Beyinden kaynaklanan olumsuz düşünceler korku, kaygı gibi duygulara dönüşür bu duygular da Genellikle öğrenilen refleks bir kasılma yanıtı ile sağlıksız cinsel mesajlara karşı bir koruma reaksiyonu geliştir.

Tedavide özellikle bu konuyla ilgilenen bir cinsel terapiste ihtiyaç vardır. Doğru tedavi yöntemleri ve çiftin bu tedaviye uyumu neticesinde bu sorun yüzde yüze yakın bir oranda çözüme ulaştırılır.