GÖRÜNTÜLEME HİZMETLERİ

Manyetik Rezonans (MR) en son geliştirilmiş, ileri kesitsel tıbbi görüntüleme yöntemidir. Manyetik rezonans görüntüleme insan vücudunda bulunan protonların, çok güçlü bir manyetik alan içerisinde, radyo frekans ile uyarılması sonucunda, elde olunan radyo dalgalarının coil'ler (anten) aracılığıyla toplandıktan sonra, özel bir matematik modelleme yöntemi ile, multiplanar, kesitsel görüntüler oluşturma yöntemidir. Manyetik Rezonans görüntülemenin insan vücuduna zararlı bir etkisi yoktur. Bu nedenle MRG bir tarama testi olarak kabul edilmektedir. MRG her yaş grubundan hastaya, hatta anne karnındaki bebeklere de (fetal MR) hiç bir zararlı etki oluşturmadan, güvenle uygulanabilmektedir.
MR ekipmanları son yıllarda ciddi gelişme göstermiş olup, bu yeni MR cihazları ile son derece sofistike, spektroskopi, perfüzyon, diffüzyon, kontrastsız MR anjiografi gibi incelemeler başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.
Ayrıca bu gelişmelerin yanında;
  • Hasta konforu da artırılmış,
  • Magnet genişliği 70 cm çapa ulaşmış,
  • Magnet boyu kısalmış,
  • Sessiz MR incelemeleri bu yeni cihazlar ile yapılabilir hale gelmiştir.
İntermed, siz hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek amacı ile MR ekipmanını Nisan 2016 yılında General Electric (GE) firmasının en yeni üretimi SIGNA Pioneer cihazı ile yenilemiştir.
  • MR cihazlarındaki en geniş tünel çapı (70 cm), yüksek manyetik alan gücü (3T), hemen hemen tüm incelemeleri, beyin diffüzyon incelemesi dahil, sessiz yapabilme ve kontrast madde kullanmadan yüksek çözünürlüklü anjiografi yapabilme gibi özelliklere sahip bir cihazdır.
  • Fonksiyonel MR, DTI, spektroskopi ve ASL ile kontrastsız perfüzyon gibi ileri nörolojik uygulamalar yapılabilmektedir.
  • DISCO ile çok kısa fazlı dinamik incelemeler ya da hasta nefesini tutamasa bile dinamik kontrastlı incelemeleri yapabilmektedir.
  • Focus diffüzyon ile prostat, pankreas, uterus ve spinal kord da yüksek çözünürlükte ve ileri düzeyde bir duyarlılıkla lezyonları tespit edebilmektedir.
Bu özellikleri nedeni ile tüm vücut bölgelerinin yanında, daha önceki MR cihazlarında lezyon tespitinde sorun yaşanan prostat ve pankreas’daki lezyonları rahatlıkla tespit edebilmektedir.
MR cihazımız üretici firmanın deneyimli mühendisleri tarafından düzenli olarak kontrol ve testlerden geçirilmektedir. MR incelemelerimizin daima en yüksek kalitede olması için tıbbi ve teknik personelimiz her türlü çabayı göstermektedir.